O poškození

Dřevo je jedním z nejoblíbenějších a nejstarších přírodních stavebních materiálů. Bohužel je často vystaveno mnoha negativním vlivům přírody, které výrazně snižují jeho životnost. Mezi hlavní ničitele dřeva patří dřevokazní škůdci, povětrnostní vlivy, snadná hořlavost.

Biotičtí škůdci způsobují nevábný vzhled, a hlavně nefunkčnost dřeva. Dřevokazné houby a dřevokazný hmyz se podílí na vážné destrukci dřeva. Plísně a dřevo zabarvující houby jsou sice méně nebezpečné z hlediska degradace dřeva, neboť mění hlavně barvu a propustnost dřeva, ale naopak více ohrožují vaše zdraví.

Dřevokazný hmyz

Dřevokazný hmyz svým působením poškozuje krovy, stěny, dřevěné obložení a další dřevěné konstrukce staveb. Nejnebezpečnější je pro dřevo hmyz ve vývojovém stádiu larvy, které se živí právě dřevem. Tím ho trvale poškozují, dřevo ztrácí na pevnosti, celistvosti a postupně se rozpadá.

Vývoj hmyzu trvá i několik let, proto i zdánlivě zdravé a nepoškozené dřevo může být ohroženo již nakladenými vajíčky dřevokazného hmyzu. Ty se právě vyvíjí přes larvy až k dospělému jedinci a opakovaně dřevo poškozují. Je tedy potřeba dřevo důkladně ošetřit a zajistit dlouhotrvající ochranu proti těmto škůdcům.

Nejznámější druhy

Tesařík krovový, Tesařík fialový, Červotoč umrlčí, Červotoč proužkovaný

Dřevokazné houby

Tyto houby jistě nechcete. Zpočátku útočí na dřevo zlehka a mění jeho barvu, následně ale narušují celou konstrukci materiálu. Snižují pevnost dřeva, a to se nakonec drobí a láme. Velmi často se vyskytují ve dřevě napadeném dřevokaznou houbou i larvy, což ještě více znehodnocuje dřevo.

Nejběžnější druhy

Dřevomorka domácí, Popraška sklepní, Pornatka Vaillantova, Outkovka, Trámovka plotní.

Plísně

Vyšší vlhkost dřeva z něj bohužel dělá skvělou pastvu pro plísně. Dobrou zprávou je, že jej nepoškozují mechanicky, ale „pouze“ esteticky. Špatnou zprávou je, že plísně vylučují toxiny, které ohrožují naše zdraví. Způsobují alergie, dýchací potíže, chronická onemocnění. Proto je potřeba se o dřevo starat a pečovat tak i o své zdraví.

Nejběžnější druhy

plísně rodu Mucor, plísně rodu Alternaria, plísně rodu Cladosporium, plísně rodu Penicillium